- Parafia Mroczków
- 16 kwietnia, 2022

Wielka Sobota zwana jest też Wielką Ciszą, na pamiątkę żałoby apostołów po śmierci ich Mistrza. Tego dnia przychodzimy do świątyni odwiedzać grób Pański. Tego dnia także przychodzimy do naszej świątyni z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną, czyli tzw. święconym. Święcone są też sól, ciasta, słodycze, gałązki bukszpanu lub borówek i bardzo często cukrowy baranek – symbol zmartwychwstałego Jezusa. Święcenie pokarmów trwało w naszym kościele całe dopołudnie. Tym samym w Kościele katolickim zakończył się czas postu.
W czasach Starotestamentowych Wigilia Paschalna przez Izraelitów zwana była świętem Pesach i przetrwało do dzisiaj. Czasem używane są także takie nazwy, jak Święto Macy, Święto Przaśników czy Święto Wiosny. Pascha to święto, które obchodzi się w okolicach marca i kwietnia, czyli wtedy, kiedy katolicy mają Wielkanoc. Datę tę wyznacza się na 14. dzień żydowskiego miesiąca nisan.
Święto to jest powiązane z wydarzeniami, które związane są z wyjściem Izraelitów z Egiptu. Chodzi tutaj o dziesiątą plagę, podczas której Bóg miał oszczędzić dzieci Izraelitów, którzy wejścia do swoich domów oznaczyli krwią baranka. Święto to trwało 7 dni. Ostatni dzień święta wspomina natomiast przejście przez Morze Czerwone. W czasie pierwszego dnia obchodów święta składano ofiarę z baranka lub koźlęcia, z którego następnie przygotowywano uroczystą wieczerzę.
Nasza Wigilia Paschalna rozpoczęła się od poświęcenia ognia, od którego zapalono paschał, który symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa, czyli światłość świata co ma uzmysławiać, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia. W uroczystej procesji paschał został wniesiony do świątyni. Po trzykrotnym śpiewie kapłana: „Światło Chrystusa”, wierni odpowiadali „Bogu niech będą dzięki” – a następnie zapalali przyniesione ze sobą świece chrzcielne.
Liturgia słowa Wigilii Paschalnej jest wyjątkowo rozbudowana i piękna. Składa się z czytań, przeplatanych psalmami i modlitwą. Pierwsze czytania pochodziły ze Starego Testamentu. Kończą się one Bożą obietnicą oczyszczenia i przemiany człowieka.
Radosne „Chwała na wysokości Bogu” jest wypełnieniem Bożej obietnicy. Po śpiewie następują czytania Nowego Testamentu z Listu św. Pawła do Rzymian. Św Paweł mówił o tym, że chrzest zapewnia wiernym uczestnictwo w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Ewangelia mówiła nam o pustym grobie .
Przed poświęceniem wody i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych odśpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych, która podkreśla jedność Kościoła.
Uroczystość Wigilii Paschalnej zakończyła komunia święta a na zakończenie ksiądz Proboszcz udzielił uroczystego błogosławieństwa.

































