Misje dzień drugi

• 16 września, 2024

Drugi dzień naszych Misji Świętych, 16 dzień miesiąca. Dzień poświęcony naszemu Patronowi Świętemu Rochowi. 15 minut przed godziną osiemnastą, w Nowennie do Świętego Rocha powierzaliśmy Mu nasze prośby i intencje, dziękowaliśmy za wstawiennictwo i łaski wyproszone u Boga. Modlitwę prowadził misjonarz, ojciec Marcin Klamka, który przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił naukę misyjną.

Tematem drugiego dnia nauczania był „Grzech człowieka i Zbawienie w Jezusie Chrystusie”. Na arenie naszego serca, trwa odwieczna batalia dobra i zła, trwa nieustanne zmaganie Bożej miłości z naszym grzechem. To co zwycięży ma swoje odzwierciedlenie w naszym życiu, w życiu naszej rodziny, naszej parafii, naszej ojczyzny i całego świata. Każdy z nas ma wpływ na wynik tej nieustannej batalii, a wystarczy tak niewiele, bo jak powiedziała święta Matka Teresa, wystarczy że każdy z nas będzie lepszy a lepszym będzie cały świat.

Po zakończonej Mszy Świętej wyruszyliśmy ulicami Mroczkowa w kierunku naszego cmentarza, rozpamiętując poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Rozważania i śpiew prowadził misjonarz ojciec Marcin. Grzech pychy, zadufania w sobie, ludzkiego przekonania o nieomylności, o wyższości człowieka nad Bożym Synem, pozwolił Piłatowi wydać wyrok na Jezusa. Każda stacja Chrystusowej Drogi krzyżowej, to odzwierciedlenie naszych grzechów i słabości. To one są naszym upadkiem. Na drodze krzyżowej to nasz Zbawiciel, upada, podnosi się, aby z miłością do człowieka zanieść nasze grzechy, nasze słabości na Golgotę i tam ukrzyżować je dla naszego zbawienia. To Jego ciało zawisło przybite do krzyża, wcześniej odarte z szat. Mało było oprawcom zmaltretować ciało Jezusa, postanowili obnażyć Go z szat, odrzeć do reszty z ludzkiej godności. Ileż jest w dzisiejszym świecie jest podobnych sytuacji, gdy człowiek odbiera godność drugiemu człowiekowi, gdy wielokrotnie człowiek sam odziera się w wirtualnym świecie ze swojej intymności i godności.

A gdy już wszystko „wypełniło się”, w ciszy rozpamiętywaliśmy słowa, które kierował do nas ojciec misjonarz.

Na cmentarzu pod krzyżem zakończyliśmy naszą misyjną Drogę Krzyżową, drogę, która prowadzi do naszego zbawienia w Jezusie Chrystusie.

Odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem zakończyliśmy drugi dzień naszych Misji Świętych.